ZURI
LED
Introducing the ZURI street light. Sleek design meets high performance. The ZURI is rated 140,000 hours of lifetime.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Parks
• Walkways
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | On request |
| Flicker Rating | Low ripple current |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.8 |
| Available CCT | 3000K, 4000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime | Up to 140 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 30°C |
| Available Emergency | None |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 66 |
| Housing Material | LM6 Die cast aluminium |
| Finish | Black |
| Diffuser | PMMA Optical lens |
| Mounting | Post mount, wall mount |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE