TRUE 50
RECESSED
LED
Introducing the TRUE 50 Recessed linear LED light. The TRUE 50 Recessed can be configured for multiple continuous runs, also angles.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Ablutions
• Commercial Developments
• Retail Developments
• Shopping Malls
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 3000K, 4000K, Other |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 50°C |
| Available Emergency | 1-3 Hours |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Extruded Aluminium |
| Finish | Natural, White, Black |
| Diffuser Material | PMMA UV Stabilized |
| Mounting | Recessed |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE