TRIM
LED
Introducing the TRIM linear. It is an elegant solution for surface mount applications such as retail stores, walkways, parking garages and circulation areas.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
• Parking Lots
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | On request |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80B10 ≥ 50 000 hours |
| Application Temperature | -20°C to 40°C |
| Available Emergency | On request |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | IP65 |
| Housing Material | UV Stabilized Polycarb |
| Finish | White |
| Diffuser | PMMA semi transparent |
| Mounting | Surface |

Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE