TAYLOR
TRACKLIGHT
LED
Introducing the TAYLOR TRACK LIGHT. With its 90° adjustable horizontal plane and 355° adjustable vertical plane, the TAYLOR TRACK LIGHT is suitable for most retail and exhibition applications.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Retail Lighting
• Office Lighting
• Educational Buildings
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | None |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | > 90 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours - L90 B10 |
| Application Temperature | -20°C to 30°C |
| Available Emergency | N/A |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Extruded Aluminium |
| Finish | Powdercoated White or Black |
| Diffuser | Reflector 45° beam angle |
| Mounting | Track mount |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE