SUBTLE 2
LED
Introducing the SUBTLE 2 LED High bay. The SUBTLE 2 is designed for optimal lighting solutions in warehousing and aisles / racking applications.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
• Warehousing
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, 5700K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80B10 ≥ 70 000 hours |
| Application Temperature | -15°C to 45°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr (remote) |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 (IP66 on Request) |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Finish | Silver |
| Diffuser | Optic 90 degree |
| Mounting | P2000 Mount |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE