SHOWER
LED
The SHOWER recessed downlight is rated IP65 for applications where moisture is present. It is splash proof and comes in either black or white finish.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Ablutions
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | N/A |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | N/A |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | GU10 |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 25 000 hours |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | N/A |
| Warranty | 2 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | Aluminium |
| Finish | White or Black |
| Diffuser | Glass |
| Mounting | Recessed |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE