RONDA CUT
LED
The RONDA CUT is a simple, yet elegant light fitting. With it’s IP65 rating, applications can be for internal or external applications.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Hospitality
• Commercial Developments
• Shopping Malls
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.90 |
| Available CCT | 3-CCT (3000K, 4000K, 5700K) |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Finish | Black / White |
| Diffuser | Polycarbonate Diffuser - UV Stable |
| Mounting | Surface Mount |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE