ROGUE
WIRED FOR LED TUBE
LED
The ROGUE is a linear moisture proof LED fitting most suitable for cold rooms and clean room applications

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | None |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED Tube |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, OTHER |
| Lamp Base | T8 LED |
| Lifetime | N/A |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | None |
| Warranty | 3 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | Shockproof Polycarbonite |
| Finish | Grey |
| Diffuser | PMMA UV Stabilized |
| Mounting | Surface mount |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE