LUCK
SINGLE
LED
The LUCK SINGLE is a decorative, stylish, surface or suspended linear LED luminaire with a wide range of light distribution, length format and output options for retail.
APPLICATIONS
• Retail Developments
• Industrial Developments
• Hospitality
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | Dali, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Mild Steel, Powder Coated |
| Finish | Black |
| Diffuser | PMMA Lens |
| Mounting | Surface or P2000 |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE