INTENSE
LED
The INTENSE is a linear LED fitting most suitable for commercial and industrial applications as well as high racking between shelving. Available in single and double format.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, OTHER |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | None |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Mild Steel - Powder Coated |
| Finish | White |
| Diffuser | Clear Optics 30/60/90/110 |
| Mounting | Surface, Suspended |

Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE