HARPER
LED
Introducing the HARPER recessed wall light. It has a LM6 Die cast housing ensuring weather resistance, and is available in either a framed or louvre version.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Parking lots
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | N/A |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 35°C |
| Available Emergency | None |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | LM6 Die Cast Aluminium |
| Finish | Black |
| Diffuser | High Impact Opal acrylic |
| Mounting | Recessed Wall mount |



Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE