GIGI
LED
Introducing the GIGI BOLLARD. It can be used for Indoor or outdoor applications. With it’s symmetrical distribution, it is suited for parks and gardens, Pedestrian walkways, Building entrances and Parking areas.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Parking lots
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | N/A |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 100 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 35°C |
| Available Emergency | None |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Finish | Black |
| Diffuser | UV stabilized acrylic (HI) |
| Mounting | Plinth mount or Buried |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE