FADER W
LED
The FADER W is an efficient solution for surface/trunking mount applications such as parking garages, stores, stairways and walkways.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.95 |
| Available CCT | 4000K, OTHER |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80 B10 - Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | Ta < 35°C |
| Available Emergency | 1-3hr EMG backup |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Mild Steel - Powder Coated |
| Finish | White |
| Diffuser | PMMA Semi Diffused |
| Mounting | Surface, P2000 |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE