EVO
LED
Introducing the EVO LED Panel. With its aesthetic design with elegance in mind, the EVO is perfect for office applications. Available in 600x600 and 1200x600 format for suspended ceiling systems.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Retail Lighting
• Office Lighting
• Educational Buildings
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, OTHER |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours - L80 B10 |
| Application Temperature | -10°C to 45°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr (remote) |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Mild Steel |
| Finish | White |
| Diffuser | Lumeio Glacier UV Stabilized |
| Mounting | Recessed |

Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE