ENCORE IP
LED
Introducing the ENCORE IP. This product is linkable and anti-corrosive for areas where moisture is present. It has an IP66 rating and carries a 5-year warranty.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Industrial Developments
• Commercial Developments
• Retail Developments
• Warehousing
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | On request |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80B10 ≥ 40 000 hours |
| Application Temperature | -20°C to 40°C |
| Available Emergency | On request |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium, Steel |
| Finish | White |
| Diffuser | UV Stabilized Polycarb |
| Mounting | Surface Mount |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE