ELORA 4
LED
Introducing the ELORA 4 LED emergency exit light. It is ideally suited as stand-alone self contained double-sided suspended fittings in new or existing buildings. The LED arrangement provides a uniform illumination of the signs. This item is SABS approved.

APPLICATIONS
• Corridors
• Industrial Developments
• Ablutions
• Commercial Developments
• Retail Developments
• Shopping Malls
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | N/A |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 6000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 30 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 50°C |
| Emergency Duration | 3 Hours |
| Warranty | 1 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Mild steel |
| Finish | Powder Coated White |
| Diffuser Material | PMMA UV Stabilized |
| Mounting | Suspended |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE