ELORA 2
LED
Introducing the ELORA 2 LED emergency exit light. It is ideally suited as standalone self contained single-sided surface mount fittings in new or existing buildings. The 3-watt LED strips enable viewing distance of 30m.

APPLICATIONS
• Corridors
• Industrial Developments
• Ablutions
• Commercial Developments
• Retail Developments
• Shopping Malls
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | N/A |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 6000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 30 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 50°C |
| Emergency Duration | 3 Hours |
| Warranty | 1 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 65 |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Finish | Grey / Clear |
| Diffuser Material | PMMA UV Stabilized |
| Mounting | Surface Mount |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE