CHEM
LED
The CHEM is a recessed clean room luminaire designed for ISO ceilings with two variants one for bottom access and the second for top access.

APPLICATIONS
• Laboratories
• Medical Centres
• Operating Theatres
• Clean Rooms
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | On Request |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 3000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80, B10 - Up to 50 000 hours |
| Application Temperature | -10°C to 60°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 40 |
| Housing Material | Mild steel or Stainless steel |
| Finish | White |
| Diffuser | Toughened Glass |
| Mounting | Surface Mount, Recessed |
Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE