CANOPY
RECESSED
LED
Introducing the CANOPY RECESSED. This luminaire is a rectangular recessed highbay with high-power LEDs and efficient optics, providing multiple light distribution options

APPLICATIONS
• Fuel Stations
• Freezer Rooms
• Industrial Developments
• Commercial Developments
• Warehousing
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | Internal |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | On request |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 5700K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | L80B10 ≥ 50 000 hours |
| Application Temperature | -20°C to 40°C |
| Available Emergency | On request |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Aluminium |
| Finish | White |
| Diffuser | Clear Lensed |
| Mounting | Recessed |

Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE