BLADE B
OPAL
LED
Introducing the BLADE B backlit LED Panel. Optimized low glare lighting for office applications. Available in 600x600 and 1200x600 format for suspended ceiling systems.

APPLICATIONS
• Public Buildings
• Retail Lighting
• Office Lighting
• Educational Buildings
PRODUCT SPECIFICATIONS
| LED Driver | External (Supplied) |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Dimming Options | DALI, Other |
| Flicker Rating | < 5% |
| Low Ripple Current | Yes |
| Light Source | LED |
| Power Factor | > 0.9 |
| Available CCT | 4000K, 5000K |
| CRI | > 80 |
| Lifetime | Up to 50 000 hours - L80 B10 |
| Application Temperature | -10°C to 45°C |
| Available Emergency | 1Hr - 3Hr (remote) |
| Warranty | 5 Years - T’s & C’s apply |
| IP Rating | 20 |
| Housing Material | Die Cast Aluminum & Steel |
| Finish | White |
| Diffuser | PMMA Opal Diffuser - UV Stable |
| Mounting | Recessed |


Disclaimer:
Component manufacturer data is used and could vary +-10%
We reserve the right to amend or change data without prior notification.
E&OE